Tel. 774415670

Tel. kom. 504 233 441

Dochodzenie wierzytelności - sprawa o zapłatę - odzyskanie długu

Kiedy dłużnik nie chce zwrócić należności konieczne jest przeprowadzenie procesu windykacji z udziałem prawnika poprzez wytoczenie sprawy o zapłatę. 

Należy jednak pamiętać, iż wytoczenie powództwa o zapłatę to sprawa dosyć złożona. Przed wszczęciem postępowania o zapłatę swoich wierzytelności, każdy wierzyciel powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, a mianowicie:

1. Rodzaj posiadanych dokumentów, świadczących  o spełnienia świadczenia lub wykonaniu usługi.

2. Termin przedawnienia roszczenia. 

3. Realne widoki na skuteczność egzekucji prowadzonej przez komornika. 

 

Dopiero pozytywna informacja w zakresie wyżej wymienionych czynników może skłaniać do decyzji o zasadnym wytoczeniu powództwa o zapłatę. Należy jednak pamiętać, iż powodzenie windykacji zależy przede wszystkim od wierzyciela, który bardzo często zbyt długo zwleka z dochodzeniem swoich praw przed sądem. W procesie windykacji należności, wysoce istotnym jest sprawność i szybkość działania wierzyciela, który wraz z upływem czasu sam zmniejsza swoją szansę na zaspokojenie  roszczeń względem nieuczciwego kontrahenta. 

W toku dochodzenia wierzytelności istotne znaczenie posiadają także zgromadzone przez wierzyciela dowody, świadczące o zasadności powództwa. Co istotne, rodzaj posiadanych dokumentów wpływa także na tryb prowadzonego przez Sąd postępowania, które możemy najogólniej podzielić na trzy główne rodzaje: 

1. Postępowanie nakazowe

2. Postępowanie upominawcze

3. Postępowanie uproszczone. 

 

Najkorzystniejszą formą prowadzenia postępowania dla wierzyciela jest tryb postępowania nakazowego. W postępowaniu nakazowym dochodzi się wierzytelności wynikających na przykład z podpisanych przez dłużnika faktur, weksli lub w oparciu o pisemne uznanie przez dłużnika wierzytelności. Jak stanowi kodeks postępowania cywilnego, roszczenie potwierdza się dokumentem urzędowym. Właściwy sąd, w oparciu o te dokumenty może wydać nakaz zapłaty, który będzie podstawą do faktycznego egzekwowania roszczeń od dłużnika. Nie jest konieczne nadawanie tytułowi zabezpieczenia klauzuli wykonalności, dlatego zajęcie kwoty, której dotyczy roszczenie możliwe jest przed zaskarżeniem nakazu, co też pozwala wierzycielowi na zabezpieczenie swojej wierzytelności w bardzo krótkim czasie od chwili wytoczenia powództwa. Dużo niższa jest także opłata w tym postępowaniu, niż w postępowaniu upominawczym, dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, warto skorzystać z tej formy. Wpłacić należy 1,25% wartości przedmiotu sporu – standardowa opłata obejmuje aż 5%, dlatego różnica jest znaczna.

 

Kancelaria w ramach świadczonych usług i bieżącej obsługi, pomaga wierzycielom w skutecznym odzyskiwaniu swoich wierzytelności, stosując korzystne dla wierzycieli formy rozliczenia. Podkreślamy jednak, iż w tego typu sprawach najistotniejszy jest czas, który w tym wypadku zawsze będzie działał na niekorzyść powoda, zarówno ze względy na postępującą niewypłacalność dłużnika jak i upływ terminów przedawnienia, który w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 3 lata. 

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024